Bölüm Başkanının Mesajı

prof. dr. mehmet fatih köksalSevgili öğrenciler;

Öğrenme, insan için hiç bitmeyen bir süreçtir. Hayatının her anını şu veya bu şekilde bir şeyler öğrenerek geçiren insanoğlu için belli bir disiplin içinde öğrenim yeri okul sıraları, bu sürecin uzmanlaşmaya yönelik basamağı ise kuşkusuz üniversitedir. İşte bu dönem, insan hayatının evrilme, yönelme, büyük ihtimalle ömrünün sonuna kadar devam edecek olan bir akışın başlangıç evresidir. Bu bakımdan gerek bölüm seçimi, gerekse seçtikten sonraki öğrenim esnasında sizin tercihleriniz, yönelimleriniz ve en önemlisi kişisel gayretleriniz bu süreçte belirleyici olacaktır. 

İKÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü size; Türk dilinin tarihinden bugüne gelişimini öğrenebileceğiniz, tarihî ve bugünkü Türk lehçeleriyle tanışacağınız, Türk edebiyatının tarih içinde geçirdiği evrelere ana hatlarıyla hâkim olacağınız, kısacası Türk dili ve Türk edebiyatının inceliklerini, güzelliklerini, bu edebiyatın zirve isimlerini ve eserlerini tanıyacağınız zevkli, heyecanlı ve keyifli bir öğrenim süreci vaat ediyor.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde, her biri alanlarının yetkin ve başarılı isimleri olan öğretim üyelerinin gözetiminde, merkezinde öğrencinin olduğu, Türklük Bilimi’nin kendine özgü disiplini içinde, güncel gelişmelerin tarihî birikimle bağdaştırıldığı, çağdaş ve özgün bir eğitim-öğretim süreci bulacaksınız. Bu sürecin size çok şey katacağına emin olabilirsiniz. Büyük Türk tarihinin metinlere en güzel şekliyle yansıması diyebileceğimiz edebî ürünlerimizi tanırken sözcük dağarcığınız, onunla birlikte yazma ve anlatma yeteneğiniz gelişecektir. Bölüme ilk geldiğinizde belki ürkekçe kıyısına yanaştığınız uçsuz bucaksız denizin derinliklerinde inci toplamaya başlayacaksınız zamanla…

Bölümümüz mezunlarının devlet okulları ve özel okullarda öğretmenliğin yanı sıra devlet arşivlerinde ve kütüphanelerde uzmanlık, basın-yayın kurum ve kuruluşlarında metin yazarlığı, editörlük, danışmanlık, düzeltmenlik gibi birçok iş ve mesleklerde çalışma imkânı vardır. Ayrıca birçok mezunumuz yüksek lisans ve doktorasını tamamlamıştır ve kayda değer sayıda mezunumuz şu anda ülkemizin değişik üniversitelerinde akademisyen olarak görev yapmaktadırlar. Bu bakımdan İKÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerinin iyi bir seçim yaptıklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Artık iş sizin çaba göstermenize kalmıştır….
Başarılar diliyorum. Bütün güzellikler sizinle olsun….

Prof. Dr. M. Fatih KÖKSAL
Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı